Ročenka pro rok 2004 měla 35 stran. Opět ji sestavil Michal Žejdlík, ale tentokrát velkou část článků napsal Miloš Eiselt. Psal je pro naše internetové stránky, takže pro ročenku byly převzaty a upraveny.
Ročenka se nijak výrazně nelišila od předchozích ročenek, ale dění v roce 2004 bylo výrazně nové - nový kroužek, soustředění, mnoho premiérových a derniérových startů, takže článek je o trošku delší.
Především díky náboru na ZŠ Verdunská se naše členská základna rozrostla na 57 členů. V tomto počtu nejsou započítány děti z nově vzniklého kroužku OB. Do oddílu vstoupili například Martin Kučera (kolega Michala Žejdlíka) a Karel Hulha (přišel jako doprovod Lukáše, kterého jsme nabrali při náboru).
Na jaře jsme navázali spolupráci s vedením ZŠ Verdunská a dohodli se na založení kroužku OB. Ve škole jsme měli nástěnku a k dispozici třídu. Hlavním kontaktem na škole byla paní učitelka Hana Dončevová. Do kroužku samozřejmě chodily i děti z jiných škol. Během roku do kroužku přicházely nové děti a některé samozřejmě odcházely. Na konci roku kroužek čítal 33 dětí! Jména několika dětí, které v oddíle setrvaly delší dobu: Hulha Lukáš, Húska Lukáš, Kučera Jindřich a Kučera Tomáš, Lachman Jaroslav, Látal Dominik, Lohner Michal, Pavlová Petra, Polednová Adéla. Začalo se ve třídě teorií, pak následovaly mapové tréninky. Především na nově vytvořené mapě Lesík, na které je areál školy. V jarní části proběhlo 16 tréninků s účastí 232 dětí, po prázdninách pak 14 tréninků s účastí 238 dětí.
Miloš Eiselt byl v seznamu lidí nasazovaných na závodech JO do Jury, Michal Žejdlík byl členem hodnotitelské komise JO.
V tomto roce jsme startovali na pouhých 32 závodech (nejméně za posledních 10 let), ale měli jsme na nich 335 startů (nejvíce za posledních 10 let). Tedy jezdili jsme méně často, ale ve větším počtu. Polovina startů i závodů připadala na závody JO.
Získali jsme 84 umístění na stupních vítězů: 27 / 29 / 28. Nejúspěšnějšími byli Lenka Kovářová a Vojtěch Škara, oba 3 / 2 / 1. Diskvalifikací bylo 23, nejvíce jich posbíral Tomáš Eiselt (5).
Pořádání:
- Koncem ledna jsme pomáhali s pořádáním Krušnohorské třicítky (běh na lyžích, ne OB). V sobotu ve sprintovém závodě a v závodě mládeže startovalo 126 a v neděli v hlavním závodě 222 závodníků.
- První přebor oddílu uspořádal Miloš Eiselt 6. 3. na mapě Písečňák (1983). Startovalo se z Prosetic. Na dvou tratích, ve 4 kategoriích, startovalo pouhých 9 závodníků. Jedním z nich byl i Petr Swoboda, který se k závodění vrátil po 16 letech.
- Již 6. ročník Olympiády škol jsme uspořádali 21. 4. na Lesíku. Tedy na nově vytvořené mapě - viz dále. Závod proběhl odpoledne, start byl ve 14. hodin, ukončení bylo v 16. hodin. Zúčastnilo se 83 dětí z 6 škol. Zvítězila ZŠ Verdunská.
- Na stejné mapě se uskutečnil 2. přebor oddílu. Uspořádal ho Petr Bílý pro 19 závodníků. Především krátká trať, na kterou se vydalo hodně našich začátečníků, byla těžká. Vítězný čas byl 58 minut! Na krátké trati s doprovodem získala Lenka Kovářová svůj první zápis do Turistického batůžku - 103:19. Mnoho závodníků nenašlo některé kontroly. Karel Hulha absolvoval svůj první start a na trati pobyl 169 minut. A to jsme mu ještě sebrali 2 kontroly dřív. Závod si zaběhla také paní Škarová a Petr Pavel (ještě jako tatínek, ne člen oddílu).
- V polovině září proběhl již 8. ročník Krušnohorského maratónu MTB (ne OB). Na nových tratích startovalo 187 závodníků.
- Druhý ročník Krušnohorského orienťáku MTBO následoval hned další den. Počasí bylo velmi ošklivé, a tak možná i proto se na start postavilo jen 5 závodníků. V minulém ročníku to bylo 9 závodníků.
- Třetí přebor oddílu uspořádal Michal Žejdlík 7. 11. Opět byla použita nová mapa Lesík, aby se pořádně využila. Poprvé byl použit přepočet dosažených časů věkovým koeficientem. Toto se až tak moc neujalo.
- Poslední den v roce proběhl samozřejmě Silvestrovský běh (ne OB). Start byl zase pod kolonádou a běželo se okolo malého rybníku. Okruh měl 1950 metrů. Hlavní mužská kategorie běžela 4 okruhy, jiné kategorie méně. Nebyl sníh ani mráz, takže se běželo dobře. Zúčastnilo se 75 běžců.
Závody:
- První závod JO (28. 3., DOK, Borný) byl prvním závodem OB pro několik dětí: Jindřich Kučera (3. místo v H10LP), Jaroslav Lachman (2. H10L), Lukáš Húska (6. H10L), Martin Pavlíček (16. H10L). Centrum v Lesním hotelu, na start 2,6 km.
- I druhý závod JO (3. 4., LDC, Mlýny) byl premiérou pro některé naše nováčky. Někteří z nich se ztratili i na fáborkách. Karel Kovář poprvé běžel v závodní kategorii H40 a zapsal se do Turistického batůžku. Pořadatel měl problémy se zpracováním výsledků, museli jsme si na ně počkat až do pondělí.
- Rekordní účast - 20 závodníků - jsme měli na závodě JO pořádaném SUL 18. 4. Nutno dodat, že tento rok na většině oblastních závodech, byla naše účast nad 10. První start Martina Kučery. V H35 si vyběhl první zápis do Turistického batůžku - 169:30. Oficiálně byl, ale kvůli nadlimitu disk. Na konci závodu jsme pátrali po Tomáši Eiseltovi. Naštěstí se vrátil sám. V H14 na trati dlouhé 3,6 km pobyl 119:06. Na tomto závodě měl poslední start velmi šikovný Ondřej Kaprál.
- V Sosnové se 24. 4. běželo oblastní mistrovství v superspintu. Mapa byla v měřítku 1 : 7 500 (lesní) a vítězné časy byly v rozmezí 10 až 20 minut, takže trošku jiný supersprint než jaký ho známe dnes. V tento den byl poslední start Vojtěcha Würze.
- První a snad i poslední velká bouračka při cestě na závody nás potkala 25. 4. za Varvažovem. Při cestě na 5. závod JO do Říčan u Železného Brodu srazil Michal Žejdlík divočáka. Jeden divočák nepřežil (další dva utekli), osazenstvo auta vše přečkalo bez újmy.
- Sice jsme již byli členy Evropské unie, ale ještě jsme nebyli v schengenském prostoru, takže se na německou část Saxba stále pochodovalo pěšky přes hranice. Tentokrát 3 km do Lückendorfu.
- Na závodě JO 9. 5. v Albrechticích si Michal Lohner vyvrknul kotník již při rozklusu (při blbnutí) a do závodu neodstartoval. Netradičně byl na mapě výrazný strom malován černým kolečkem a bunkr černým křížkem.
- Alena Kovářová absolvovala svůj první závod 29. 5. v Předláncích. V kategorii T2 porazila všech 6 konkurentů. Členkou oddílu se stala až následující rok.
- V polovině října jsme opět běhali u Všeně, a opět byly chyby v zákresu tratí, a opět se rušily nějaké kategorie.
- Čtyři tepličáci se zúčastnili 30. ročníku Horolezeckého OB v Mlýnech (na stejné mapě jako závody JO v dubnu). Trať byla pouze horolezecká a za nezdolání kontrol byly penalizace.
- U posledního závodu JO na Žuláku ročenka zmiňuje zajímavý rodinný souboj Eiseltovi - Kovářovi. V různých kategoriích, ale na stejných tratích, si to rozdali tři dvojice. Lepší byl vždy ten první uvedený. Miloš (H45) - Karel (H40), Julie (D16) - Tomáš (H14) a Josefa (D18) - Jan (H16).
- Zbyněk Ellschlöger, Ivana Nosková, Bílý Petr a Kolářovi startovali na několika málech závodech MTBO. Jediným úspěchem bylo Ivanino třetí místo v hlavní ženské kategorii na jednom závodě. 29. 8. naposledy na OB závodě startoval Zbyněk.
- Pouze v kategorii příchozích jsme se zúčastnili několika závodů žebříčku Čechy B.
- V žebříčcích JO jsme žádné velké úspěchy neměli. Pouze Vojtěch Škara si z podzimní části žebříčku vyběhl licenci B.
- Na konci roku si Michal Žejdlík zaběhl závod v Belgii. Zatímco u nás se k ražení používal SportIdent, tam to byl Emit, tedy konkurenční systém původem z Norska. Mapa v galerii.
V roce 2004 jsme vytvořili novou mapu Lesík (1 : 10 000, 5 m). Tedy prostor za nemocnicí, zvaný též Řetenický lesopark. Jednalo se o prostor dřívější mapy Na lánech (1976). Mapování provedl Petr Bílý, o kreslení se postarali Milan Bílý a Michal Žejdlík. Vytištěna byla v Žaketu v nákladu 3000 kusů. Poprvé byla použita pro Olympiádu škol a dále pro dva oddílové přebory.
Pro naše soustředění Michal Žejdlík vytvořil mapu Lesní hotel Doksy (1 : 800). Využita byla pro Supersprint a pro noční závod. Tím byla založena tradice vytváření mapiček v místech našich soustředěních.
Průběh Grand prix byl napínavý až do konce. Nakonec zvítězil Vojtěch Škara (H12), když o 31 bodů porazil Michala Žejdlíka. S velkým odstupem třetí skončil Miloš Eiselt. Celkem do GP bodovalo 40 běžců. Vojta zopakoval své loňské vítězství.
Do Turistického batůžku bylo 24 zápisů. Nejvíce jich posbíral Martin Kučera (8). Je nutno dodat, že ačkoliv byl Martin začátečník, startoval vždy ve své kategorie H35. Martin také dosáhl nejvyššího času 169:30. Druhý Karel Hulha měl čas 169:00 (z oddílového přeboru). Martinův čas se vyšvihl na druhé místo v historické tabulce. Zaostal jen 9 sekund za v té době nejvyšším časem Miloše Eiselta z roku 1994. Karlův čas se umístil na třetím místě historické tabulky.
Martin Kučera měl v roce 2004 celkem 12 startů, z toho dva sprintové. Takže z 10 normálních závodů získal 8 zápisů do Turistického batůžku. A žádný disk. To je obdivuhodná houževnatost.
Po mnoha letech se uskutečnilo oddílové soustředění. Proběhlo od 17. do 24. července v Doksech v Lesním hotelu. Pod trenérským vedením Milana Šobra, Miloše Eiselta, Petra Bílého a Michal Žejdlíka se ho zúčastnilo 20 dětí. Sestavu doplňovaly 2 neběhající maminky a jedno mrně. Na soustředění se jelo vlakem, tašky a orienťácké vybavení odvezl Karel Kovář dodávkou. Náplň byla tradiční - budíček, rozcvička, snídaně, dopolední trénink, oběd, klid (tedy většinou koupání v bazénu), odpolední trénink, doplňkové hry a soutěže. Po večeři následovaly hry v klubovně a zhodnocení dne. K tomu každý den nějaká úloha z Fit testu a neustálé sbírání borůvek. Nechybělo opékání buřtů a noční sprint v areálu. Jeden večer okořenilo povídání s Tomem Novákem. Jedno odpoledne se konal výlet na Bezděz. Počasí nám přálo.
Je velmi pravděpodobné, že v tomto roce jsme si pořídili první oddílový stan - tunel.
- Titulní stránka ročenky a jedna stránka popisující letní soustředění.
- Články z novin a z firemního časopisu AGC.
- Fotky ze závodů, z pořádání, ze soustředění a srážky s divočákem.
- Mapa Baba - u silnice na severním okraji si všimněte letadla. Mapa Bukovec z JO. Mapa z Belgie.